Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Debata: "Piękno jako kryterium Prawdy"

środa, 18.05.2016, 20:30 do 21:30
Kraków
Debata „Piękno jako kryterium Prawdy” z udziałem Juliana Barboura, Gregory'ego Chaitina, Virginii Chaitin i Michała Hellera. Prowadzenie: Łukasz Lamża. Tłumaczenie symultaniczne.

Piękno rzeczywiście bywa wymieniane jako kryterium prawdziwości, zwłaszcza w kontekście fizyki. Czy to jakaś prowokacja intelektualna? A może próba sztucznego dodania nauce głębi albo aury tajemniczości? Tym, co najbardziej zaskakuje w wypowiedziach "filozofujących fizyków" proponujących opieranie się na kryterium piękna, jak Dirac, Einstein czy Gell-Mann, jest to, że jest ono ich zdaniem po prostu... skuteczne. Obszarem, na którym piękno wydaje się stanowić najbardziej skuteczne narzędzie poznawcze, jest zwłaszcza sfera "wielkich teorii". Rozwój nauki w ostatnich stu latach pokazuje, że dobrze uzasadnionych zdań - "prawd" - nam nie brakuje. Nie cierpimy na głód informacji. Nie zarywamy nocy, zastanawiając się, czy nasze obserwacje są zgodne z rzeczywistością, czego domaga się od nas klasyczna definicja prawdy. Wręcz przeciwnie - toniemy w zalewie solidnie uzasadnionych "małych prawd". Brakuje nam natomiast Wielkich Prawd, które pozwoliłyby dostrzec porządek w chaosie setek, tysięcy i milionów tych faktów. Tutaj wkracza estetyka. W debacie wezmą udział doświadczeni tropiciele Porządku - w matematyce, fizyce, biologii, kosmologii. Czy zdarza im się odkrywać brzydkie prawdy? Czy z dwóch równie dobrych teorii należy wybrać piękniejszą?

Zapis wideo debaty:

Projekt „Copernicus Festival 2016: Piękno. Pasma naukowe: wykłady, debaty, Śniadania Mistrzów” finansowany w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.