Perceptio: "Messi kontra Ronaldo"

piątek, 22.05.2015, 17:00
Kraków
Podczas trzeciego spotkania z cyklu Perceptio nasi goście – Michał Okoński, Tomasz Pasieczny, Rafał Stec i Rafał Ulatowski – rozmawiali o genialności Messiego, Ronaldo i innych wielkich piłkarzy. Spotkanie poprowadzili Łukasz Kwiatek i Bartłomiej Kucharzyk.

Każdego z nich serwis transfermarkt.com wycenia na równe 120 mln euro. W Primera Division, gdzie na co dzień sieją postrach wśród bramkarzy i obrońców, jest tylko pięć klubów o wyższej łącznej wartości rynkowej (czyli sumie wartości wszystkich piłkarzy danego klubu), wliczając w to Barcelonę i Real Madryt, których są największymi gwiazdami i najlepszymi strzelcami. Od 2008 roku Złota Piłka – najcenniejsze indywidualne wyróżnienie dla piłkarza – trafia w ręce któregoś z nich. Od 2011 r. okupują dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji tego plebiscytu. Powoli kończą się możliwe rekordy, których jeszcze nie ustanowił któryś z nich. Leo Messi i Cristiano Ronaldo – hegemoni współczesnej piłki, być może najwybitniejsi zawodnicy w historii tego sportu. Choć osiągają podobne wyniki, warunkami fizycznymi i stylem gry wyglądają na swoje przeciwieństwa, ukazując piękno różnorodności piłkarskiego geniuszu.

Zapisano już o nich tyle stron gazet, książek i tyle twardych dysków serwerów internetowych, że nie ma sensu, byśmy pisali nic więcej. Wiele się o nich również rozmawia, ale niezbyt często w aż tak znakomitym gronie: czołowych publicystów sportowych, cenionego trenera i skauta jednej z najlepszych drużyn świata. A na taką dyskusję mamy zaszczyt Was zaprosić w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kopernika, poświęconej fenomenowi genialności.

W dyskusji o geniuszu futbolu, przez pryzmat rywalizacji Cristiano Ronaldo i Leo Messiego o rząd kibicowskich dusz, wezmą udział następujące osobistości:

Michał Okoński, zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" i komentator serwisu Sport.pl, który jak nikt w Polsce udowadnia, że futbol nie tylko „jest okrutny”, ale przede wszystkim – że jest dla inteligentnych.

Rafał Stec – publicysta Gazety Wyborczej, który rywalizację Messiego i Ronaldo potrafi opisać z użyciem słów, których nikt nie zrozumie (może poza Michałem Okońskim), ale i tak każdemu się będzie podobało.

Tomasz Pasieczny – który potrafi załatwić robotę na Wyspach – i to niezłą (bo w Arsenalu, dla którego sam pracuje jako skaut), jeśli tylko ktoś jest nastolatkiem przejawiającym oznaki piłkarskiego geniuszu.

Rafał Ulatowski – trener piłkarski, najbardziej znany jako asystent Leo Beenhakkera z reprezentacji Polski, który nie ukrywa, że bezrobocie zaczyna mu się nudzić (do tego stopnia, że coraz częściej bywa w telewizji).

Dyskusję poprowadzą Łukasz Kwiatek, który wolałby rozmawiać o licznych geniuszach grających w hiszpańskiej Valencii, ale nie będzie się wygłupiał, i Bartek Kucharzyk, który z trudem zdołał mu przemówić do rozsądku.

Czas: piątek, 22 maja, godz. 17:00 – 18:30

Przestrzeń: Hol Główny AGH, al. Mickiewicza 30