Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Pokusa prostoty

Pokusa prostoty

20.05.2016
Czyta się kilka minut
„Nie wiem czym jest piękno, ale jestem jego entuzjastą – dlatego właśnie zajmuje się matematyką” – powiedział Gregroy Chaitin.
Wykład: Gregory Chaitin / Fot. Kamila Zarembska
Wykład: Gregory Chaitin / Fot. Kamila Zarembska
W

W tym roku na Copernicus Festival często powraca nazwisko Leibniza – niemiecki filozof jest istotnym punktem odniesienia szczególnie dla dyskusji o istocie piękna, ale i filozoficznych aspektach matematyki. Leibniz uważał, że świat jest czymś bardzo złożonym, ale pojmowalnym przez ludzki umysł – jego przekonanie bazuje na założeniu, że rzeczywistość działa wedle kilku prostych zasad. Zdaniem Gregory’ego Chaitina jest to jedna z definicji piękna w nauce i filozofii.

W czwartkowy wieczór amerykański matematyk wygłosi wykład zatytułowany „Beauty in physics, mathematics and biology”, w którym z dużą swadą starał się pokazać, na czym jego zdaniem polega piękno w naukach ścisłych i przyrodniczych. „Teoria jest piękna wtedy, gdy w prosty sposób tłumaczy skomplikowane rzeczy” – powiedział.

Istnieje żart, który mówi, że w pracach z zaawansowanej matematyki cyfry pojawiają się wyłącznie w celu numerowania stron. Gdy dochodzimy do takiego poziomu, matematyka przestaje przypominać to, co wszyscy pamiętamy ze szkoły, a zaczyna przybliżać się do filozofii i sztuki. Nie inaczej jest w przypadku działalności Chaitina, który uważa, że rozstrzygnięcie wielu fundamentalnych kwestii zasadza się przede wszystkim na wyborach estetycznych. Stąd wielkie marzenie o dążeniu do maksymalnej prostoty wszelkich wyjaśnień, któremu od wieków patronuje właśnie Leibniz. Jeśli, podobnie jak on, złożymy, że świat jest sensowną i logiczną strukturą, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby próbować poszukiwać reguł najprostszych i najbardziej podstawowych. Czy faktycznie da się ją odnaleźć? Odpowiedź na to pytanie wydaje się mniej istotne niż samo poszukiwanie. Projekt ten nie ogranicza się jedynie do matematyki – można go rozszerzyć także na fizykę czy nauki przyrodnicze. Istnieje na przykład dyscyplina zwana metabiologią, która próbuje analogicznej rzeczy w świecie przyrody.

To bardzo kusząca obietnica – tylko czy uda się ją kiedyś zrealizować?


CZYTAJ WSZYSTKIE RELCAJE Z COPERNICUS FESTIVAL >>>

Galeria zdjęć
  • Wykład: Gregory Chaitin / Fot. Kamila Zarembska
  • Wykład: Gregory Chaitin / Fot. Kamila Zarembska

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz