Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Kosmos, czyli ład

Kosmos, czyli ład

19.05.2016
Czyta się kilka minut
Julian Barbour sugeruje, że we wszechświecie pojawia się coraz więcej porządku i dających się pojąć struktur. Jak na standardy dzisiejszej nauki, to koncepcja bardzo optymistyczna.
Wykład Juliana Barboura / Fot. Kamila Zarembska
Wykład Juliana Barboura / Fot. Kamila Zarembska
S

Suma kątów w trójkącie jest zawsze stała – prawo to obowiązuje zawsze i wszędzie. Podobnie jak zasada zachowania energii. Reguły te są „symetryczne wobec czasu”. Niestety, nie wszystkie prawa działają w ten sposób – a to ze względu na istnienie czasu, którego prostą konsekwencją jest entropia. „Poziom entropii we wszechświecie nieustannie się zwiększa, to popularne twierdzenie w świecie fizyki. Ale czy entropia na pewno jest nieubłaganą siłą regulująca nasz wszechświat?” –  zapytał prof. Barbour już na początku dookreślając tym samym stawkę swojego wykładu.

Jakie są źródła entropii? Wielu naukowców uważa ją za naturalne zjawisko, które istnieje od początku czasu. Barbour się z tym nie zgadza, gdyż, jego zdaniem, taki pogląd wynika z prostego przełożenia praw termodynamiki ze skali ziemskiej na perspektywę kosmiczną. Wszechświat nie jest układem zamkniętym – nie tylko jest nieskończony, ale wciąż się rozwija.

Brytyjski uczony nie zgadza się też z, jak to określił, „postmodernistycznymi z ducha” rozwiązaniami bazującymi na skrajnym relatywizmie – jego zdaniem wszechświat ma w sobie pewne stabilne i obiektywnie istniejące struktury. Jeśli uzbroimy nasze umysły w zaawansowaną matematykę oraz będziemy posiłkować się współczesną fizyką i filozofią, być może uda nam się je dostrzec. Ale to nie wszystko – gdy je dostrzeżemy, choć ich istnienie to wciąż jedynie teoria, to być może odkryjemy przyszłość naszego uniwersum. „Wszechświat w momencie Wielkiego Wybuchu był czystym chaosem, ale wraz z rozwojem pojawia się w nim coraz więcej porządku” – zakończył (chyba?) optymistycznym wątkiem.

Wykład, choć obfitował w obrazowe metafory i wizualizacje, nie należał do najłatwiejszych. Barbour wielokrotnie zmuszał publiczność do intelektualnej gimnastyki, wplatając liczne elementy myślenia abstrakcyjnego do swojego wywodu. Z drugiej strony ciężko wymagać, żeby tłumaczenie fundamentalnych problemów fizyki wszechświata odbywało się całkowicie bezboleśnie.

 

Galeria zdjęć
  • Wykład Juliana Barboura / Fot. Kamila Zarembska
  • Wykład Juliana Barboura / Fot. Kamila Zarembska

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

na planecie życia-Ziemi. Ze względu na piękno i sens Wszechświata, można mówić o metafizycznym antropocentryzmie i geocentryzmie Kosmosu. I właśnie dzieje się to pod egidą Copernicusa, który ten porządek ustawił inaczej-z fizycznej perspektywy
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz