Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Katalog Copernicus Festival 2016

Katalog Copernicus Festival 2016

12.05.2016
Czyta się kilka minut
Stwierdzenie, że ludzie są wrażliwi na piękno, wydaje się truizmem. Wszystkie współczesne ludzkie kultury wytwarzają dekoracyjne przedmioty, praktykują ozdabianie ciała czy tworzą wyroby, których najważniejszą funkcją zdaje się po prostu wywoływanie przeżyć estetycznych – dzieła sztuki.
N

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak i kiedy narodziła się sztuka. Jej pojawienie się mogło mieć związek z rytuałami magicznymi i (proto)religijnymi, którymi nasi odlegli przodkowie próbowali zapewnić sobie przychylność natury podczas polowań czy ochronę przed innymi plemionami albo katastrofami naturalnymi. Nigdy jednak nie rozstrzygniemy jednoznacznie, czy sztuką we współczesnym rozumieniu były już malowidła wykonywane na ścianach jaskiń, albo pieśni i opowieści, którymi wcześni Homo sapiens musieli sobie umilać długie wieczory spędzane w półmroku grot albo pod koronami drzew.

Zapewne nigdy nie poznamy odpowiedzi na także inne pytania. Czy sztuka pojawiła się już u osobników wyposażonych we „współczesne”, ludzkie umysłu, czy może jak twierdzi twórca neuronauki Michael Gazzaniga była jednym z czynników, który przyspieszył ewolucję mózgu i doprowadził do powstania umysłu? Czy była biologiczną adaptacją, spajającą plemię i wzmagającą współpracę, czy tylko, jak sądzi psycholog Steven Pinker, produktem ubocznym rozwijającej się inteligencji i wyobraźni? Czy przeżycia estetyczne rozwinęły się z mechanizmu sterującego pociągiem seksualnym, który dzielimy z niezliczonymi gatunkami zwierząt wyposażonymi przez dobór płciowy w fantazyjne cielesne ozdoby, czy są zupełnie nowym produktem na ewolucyjnej giełdzie?

Poczucie piękna jest bez wątpienia ważną częścią ludzkiej natury, a sztuka – ducha czy kultury. Współczesna nauka i technika jednocześnie otwierają nowe możliwości tworzenia sztuki i jej postrzegania, jak i pozwalają badać ją z nieznanej wcześniej strony. Nauka ujawnia również harmonię panującą we Wszechświecie i coraz pełniej odkrywa porządek narzucany zjawiskom przez prawa przyrody. Czy świadczą one o tym, że Wszechświat jest dziełem Artysty?

By przemyśleć te kwestie, postanowiliśmy poświęcić tegoroczny Copernicus Festival fenomenowi piękna. Jak zwykle zaprosiliśmy na niego znakomitych artystów, cenionych literatów, wielkich uczonych i wybitnych myślicieli. Pomogą nam przyjrzeć się pięknu z wielu perspektyw. Niektóre z nich, podobnie jak sylwetki naszych najważniejszych gości, przedstawiamy w niniejszym katalogu.

Wszystkich gorąco zapraszamy na festiwalowe wydarzenia. Będzie pięknie!

Zespół festiwalowy

Katalog Copernicus Festival 2016 można pobrać klikając w poniższy załącznik (PDF, 7 MB)

 

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz