Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Irlandzki powieściopisarz i dramaturg, laureat Nagrody Bookera (za powieść "Morze") oraz Nagrody Franza Kafki.

John Banville uchodzi za jednego z najwybitniejszych stylistów współczesnej angielszczyzny. Słynie z cyzelowania swych tekstów literackich. Jego powieści uwodzą czytelników tyleż wartką akcją, ile językową formą, która nigdy nie jest u Banville'a przezroczystym medium, neutralnym wehikułem fabuły. W trakcie Copernicus Festival o idei językowej doskonałości, o pięknie literackiego tekstu, a także o relacji między powieścią i nauką porozmawia z pisarzem Grzegorz Jankowicz.

Warto zauważyć, że nasz gość napisał między innymi tzw. tetralogię naukową ("Dr. Copernicus", "Kepler", "The Newton Letter: An Interlude", "Mefisto").

Artykuły

09.05.2016
John Banville: Być może nasz wszechświat jest zestawem molekuł, które zostały uwięzione pod kolanem giganta. Zagłębienie w zgięciu jego nogi jest naszym kosmosem.