Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Gregory Chaitin jest amerykańsko-argentyńskim teoretykiem informacji i matematykiem, zainteresowanym również związkami tych dyscyplin z biologią, a zwłaszcza z teorią ewolucji. Jego wkład w naukę (i program nauczania przyszłych informatyków) obejmuje między innymi algorytmiczną teorię informacji, złożoność Kołmogorowa-Chaitina, stałą Chaitina (liczbę omega) i algorytm Chaitina. Google łączy jego nazwisko między innymi z Gottfriedem Wilhelmem Leibnizem, Alanem Turingiem i Kurtem Gödelem. Profesor Chaitin pracuje obecnie na Uniwersytecie Brazylijskim w Rio de Janeiro.

Profesor Chaitin jest również bohaterem filmu dokumentalnego autorstwa Karola Jałochowskiego pt. "Gregory Chaitin: Wyspa cudów" (z wyprodukowanej przez tygodnik "Polityka" serii "Pionierzy"), na którego darmowy pokaz zapraszamy 20 maja o 22:00 do kina Mikro.
 
Strona internetowa profesora Chaitina: https://ufrj.academia.edu/GregoryChaitin
 
FOTO Karol Jałochowski

Artykuły o osobie

14.05.2016
Gregory Chaitin jest rzadkim typem naukowca hobbysty i outsidera. To genialny matematyk o duszy romantycznego rewolucjonisty.

Artykuły

11.10.2016
Czy piękno można zdefiniować w sposób ścisły?