Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Ikonograf, historyk sztuki, bizantynistka, prowadzi warsztaty z malarstwa ikonowego. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, jedyną w Polsce szkołę ikonograficzną w Bielsku Podlaskim oraz historię sztuki na Wydziale Historycznym UJ w Krakowie (specjalizacja - bizantynistyka).

Studia w kraju wzbogaciła praktykami w prawosławnych klasztorach między innymi w słynnej szkole ikonograficznej Ławry Troicko-Siergijewskiej w Siergijew Posadzie pod Moskwą. Przyjmuje zamówienia na ikony, zarówno od osób indywidualnych, jak i cerkwi. Jej ikony znajdują się w świątyniach i zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą (Stanach Zjednoczonych, RPA, Danii, Chile, Rosji, Niemczech). W cerkwi pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Elblągu można podziwiać wykonany przez nią ikonostas, który jest przykładem większych realizacji. Przez kilka lat kierowała kursami malowania ikon przy Parafii Prawosławnej w Krakowie; w czerwcu 2012 r. zaprezentowała swój dorobek dydaktyczny na wystawie w sali Jerzego Nowosielskiego przy krakowskiej cerkwi. Obecnie prowadzi warsztaty malowania ikon we własnej pracowni w Krakowie oraz kursy wyjazdowe.

 

Artykuły

Dionizy, Ikona ukrzyżowania
02.04.2015
Dlaczego znanych ze sztuki Zachodu przedstawień cierpiącego Chrystusa nie znajdziemy na prawosławnych ikonach?